13 юли – XV Неделя през годината

Четива:
Исаия 55, 10-11
Псалм 64
Римляни 8, 18-23
Матей 13, 1-23

 

Катехизис на Папа Франциск по време на Генералната Аудиенция на Площад „Свети Петър“ във Ватикана – 4 юни 2014 г.

Даровете на Светия Дух: 6. Благочестието

Скъпи братя и сестри, добър ден!

 

angela6568.wordpress.com

Днес бих искал да се спрем на един дар на Светия Дух, който много често бива разбиран зле или възприеман повърхностно, докато всъщност докосва сърцето на нашата идентичност и на християнския ни живот. Става дума за дара на благочестието. Трябва да поясня веднага, че този дар не означава да бъдем състрадателни към някого, да съчувстваме на ближния, а означава, че принадлежим на Бога – дълбоката ни връзка с Него: връзка, която дава смисъл на целия ни живот и ни помага да останем прави, в общение с Него, дори в най-трудните и мъчителни моменти.

1. Тази връзка с Господа не бива да се разбира като задължение или заповед. Тя е връзка, която идва отвътре. Става дума за отношение, живяно от сърце: то е нашето приятелство с Бога, отдаването на Исус, приятелство, което променя живота ни и ни изпълва с ентусиазъм, с радост. Затова дарът на благочестието предизвиква в нас преди всичко благодарност и хвала. Този е именно мотивът и най-истинският смисъл на нашия култ и на нашата почит. Когато Светият Дух ни помага да усетим присъствието на Господа и на цялата Му любов към нас, Той стопля сърцата ни и ни насочва по естествен начин към молитвата и отслужването. Милосърдието, следователно, е синоним на истинския религиозен дух, на синовното доверие към Бога, на онази способност да Му се молим с любов и простота, която е присъща на смирените по сърце хора.

2. Дарът на благочестието ни помага да растем в отношението ни и в общението ни с Бога и ни кара да живеем като Негови чеда, но същевременно ни помага и да предаваме тази любов и на другите и да ги признаваме за братя. И така ще бъдем водени от чувствата на благочестието – не на пиетизма! – по отношение на онези, които са около нас и на онези, които ще срещаме всеки ден. Защо казвам: не на пиетизма? Защото някои мислят, че да имаш благочестие означава да затваряш очи, да имаш лице на иконка, да се преструваш на светец. На пиемонтски ние казваме: „mugna quacia“ („постна физиономия“). Това не е дарът на благочестието. Дарът на благочестието означава да бъдем наистина способни да се радваме с онзи, който се радва, да плачем с онзи, който плаче, да бъдем близо до онзи, който страда, да поправяме онзи, който греши, да утешаваме онзи, който е потиснат, да приемаме и да се притичаме на помощ на който е в нужда. Има много тясна връзка между дара на благочестието и кротостта. Дарът на благочестието, който ни се дава от Светия Дух, ни прави кротки, прави ни спокойни, търпеливи, в мир с Бога, в служение с кротост на другите.

Скъпи приятели, в Посланието до римляни апостол Павел казва: „Всички, водени от Духа Божи, са синове Божи. Защото вие не приехте духа на робство, та пак да бъдете в страх, а приехте Духа на осиновение, чрез Когото викаме: Абб?, Отче!“ (Рим. 8, 14-15). Да се молим на Господа, та дарът на Неговия Дух да може да победи нашия страх, нашите несигурности, както и неспокойния ни, нетърпелив дух, и да може да ни направи радостни свидетели на Бога и на Неговата любов, почитайки Господа в истина, както и в служение на ближния с кротост и с усмивка, която Светият Дух винаги ни дава в радостта. Нека Светият Дух даде на всички нас този дар на благочестието.

 

 

Коментари

Няма добавени коментари!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *